2017. január 27., péntek

BUDAPEST TÁNCFESZTIVÁL (2017.)

Külföldi sztárvendégek és a magyar táncélet kiválóságai
a Budapest Táncfesztiválon
 
A Budapest Táncfesztivál különlegességét fokozza, hogy a legjobb magyar
táncegyüttesek mellett igazi kuriózumokkal készül a Nemzeti Táncszínház,
illetve a Fesztivál tizenkét napja alatt számos budapesti bemutató,
kooprodukció premier, gálaest és tánctörténeti
előadás is látható február 18.- március 1. között.
 
 

A kortárs táncvilág egyik legmeghatározóbb társulata, a Nederlands Dans Theater 2 mellett, a fennállásának 30. évfordulóját ünneplő Scottish Dance Theatre-t és a spanyol La Veronal-t hívtuk meg ebben az évben. Emellett a Szegedi Kortárs Balett, a Pécsi Balett, a Magyar Táncművészeti Egyetem, a Budapest Táncszínház, valamint a Fitos Dezső Társulat, a Közép-Európa Táncszínház illetve a Miskolci Balett–GG Tánc Eger produkciói szerepelnek fesztiválunk programjában. A Budapest Táncfesztivál a város legnagyobb kulturális intézményeiben: a MŰPÁban, a Nemzeti Színházban, a Zeneakadémián, a Pesti Vigadóban és a MOM Kulturális Központban várja a színes program iránt érdeklődőket.

A világ egyik vezető kortárstánc együttese, a Nederlands Dans Theater 2 korábbi budapesti vendégszereplése után a Budapest Táncfesztiválon tér vissza: ezúttal az 1978-ban létrehozott tagozat társulatától három koreográfiát láthat a fesztivál közönsége. A Sad Case, Handman és Cacti című produkciókat a MŰPA Fesztiválszínházában nézhetik meg az érdeklődők – mondta Ertl Péter, a Nemzeti Táncszínház igazgatója. Hozzátette: A fesztivál másik külföldi vendége a Scottish Dance Theatre, Skócia nemzeti, kortárstánc társulata, akik 2017-ben ünneplik fennállásuk 30. évfordulóját, Anton Lachky és Botis Seva koreográfiáival érkeznek Magyarországra. A valenciai születésű Marcos Morau 2005-ben megalapította a táncosokból, a filmes és színházi szakma képviselőiből álló La Veronal társulatot, ők Siena című produkciójukat hozzák el a fővárosi közönségnek.

A MŰPÁban a Pécsi Balett bemutatóját, Ken Kesey már kultikus alapművé vált regényének táncszínpadi adaptációját, a Száll a kakukk fészkére-t pedig február 24-én láthatják a nézők. A Miskolci Balett és a GG Tánc Eger az irodalom egyik legnagyobb hősnőjének, Tolsztoj Anna Kareninájának történetét viszi színre Velekei László koreográfus közreműködésével február 26-án. Március 1-jén pedig a Szegedi Kortárs Balett táncolja Juronics Tamás új koreográfiáját, az Abszurdiát a Fesztivál Színház színpadán.

A Zeneakadémia Solti termében látható a Közép-Európa Táncszínház új produkciója, amelyben a kortárstánc együttes két Kodály zenemű koreográfiájának elkészítésére vállalkozik, melyekhez nagyszerű zeneművészt hívott meg Rohmann Ditta és Kruppa Bálint személyében.

A MOM Kulturális Központ ad otthont a Magyar Táncművészeti Egyetem norvég-magyar balett kurzusának záróeseményeként megrendezésre kerülő gálaműsorának február 24-én, illetve február 23-án a Fitos Dezső Társulat különleges táncszínházi produkciójának, a Pisztráng című autentikus néptánc előadásnak is. A hazai kortárs táncélet egyik különleges performanszát, a Budapest Táncszínház Jelenben a múlt című darabját a Nemzeti Színházban tekinthetik meg a tánckedvelők.

Szintén a programok között szerepel Dr. Lőrinc Katalin és a Magyar Táncművészeti Egyetem hallgatóinak közös estje, a ,,Mi a kortárs tánc - és hol vagyok ebben én?", amelyben a mozdulat útjait követhetjük végig táncban, képben és élőszóban a 20. századtól egészen napjainkig.

***

A Nemzeti Táncszínházról

A Nemzeti Táncszínház a hazai táncszíntér legfontosabb központja, amelyet a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma alapított 2001. december 1-én. Elsődleges feladata a hazai táncművészet képviselete, és a közel negyven magyar, professzionális társulattal közreműködve olyan repertoár biztosítása, amelyben minden műfaj megmutatkozik.

A Nemzeti Táncszínház tizenhárom év után, 2014 őszén elhagyva a Várszínház épületét, alternatív játszóhelyeken állítja színpadra repertoárját. A MŰPÁban rezidens intézményként évi száz nap táncelőadásait szervezi. Emellett 2016/2017-es évadát nyolc befogadó helyen kezdte meg: a MOM Kulturális Központban, a Marczibányi Téri Közösségi Házban, a Várkert Bazárban, a Bethlen Téri Színházban, valamint az éppen felújítás alatt álló Hagyományok Háza helyett - új helyszínként - a Nemzeti Színházban, a Millenáris Teátrumban és a Zeneakadémián láthatóak az intézmény szervezésében megvalósuló táncelőadások.

A Nemzeti Táncszínház a Millenáris Teátrum átépítésével, 2018 tavaszán kapja meg új, saját játszóhelyét, amelyet a táncművészeti előadások igényeire szabnak.

A Nemzeti Táncszínház szervezi a Budapest Táncfesztivált, amelynek célja, hogy neves külföldi együttesek meghívásával pozícionálja a nemzetközi táncszcénában a magyar fővárost. Az elmúlt években a Shen Wei Dance Arts (USA), a Les Ballets Trockadero de Monte Carlo (USA) vagy a Merce Cunningham Dance Company (USA), a Grupo Corpo (BR) és a Company fabrik Potsdam (D) a Kylián Production (NL), a Doug Varone and Dancers (USA), Angelin Preljocaj (FR), Rojas y Rodriguez (ES) lépett fel a Budapest Táncfesztiválon.


(Forrás: www.nemzetitancszinhaz.hu)


--------------------------------------------------------

(Fotó: Polgár Julianna (JulCSIllag-fotó®))

--------------------------------------------------------

(Szerző/Leközlő:


Polgár Julianna
(szerk.- és fotórip., könyvtáros - volt Duna TV, MTI – gmzsa_pol_dtv_mti8@yahoo.com;
főszerkesztő - POLGÁRI ÖSSZMAGYAR RÖVIDHÍR MÉDIA;
GYÖNGYSZAVÚ MÚZSA MÉDIA - gyongy.pol.dtv.mti8@gmail.com;
budapesti tudósító - HUNSOR.SE; MAGYAR PÓLUS MÉDIA - lillatti8@gmail.com)
tag - Magyar Újságírók Közössége - n-közi ig. szám: R-1649)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

POLGÁR JULIANNA KÉPRIPORTJA
 



























 



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése