95.
Nemzetközi Szövetkezeti Nap
Az idei év mottója:
„A Szövetkezetek biztosítják, hogy senki ne maradjon le.”
Amikor világszerte növekszik a jövedelmi egyenlőtlenség, jó tudni, hogy létezik
megoldás az egyenlőtlenségre. A szövetkezeti modell a legfontosabb ezek között.
A Szövetkezetek Nemzetközi Szövetsége 2017. évi üzenetének témája a tagság körébe fogadás nyitottsága, a szövetkezeti vállalkozások természetéből adódó személyközpontúság, tükrözve a szövetkezeti alapelveket, az önkéntes és nyitott tagságot, a demokratikus tagi ellenőrzést, valamint a tagok gazdasági részvételét.
A nyitott tagság hozzáférést biztosít a jólét megteremtéséhez és a szegénység megszüntetéséhez. Ez következik a tag gazdasági részvételéről szóló, szövetkezeti alapelvből: ,,A tagok méltányosan járulnak hozzá, és demokratikusan ellenőrzik szövetkezetük tőkéjét.”.
Mivel a szövetkezet ember-, és nem tőkeközpontú, nem állandósítja vagy gyorsítja a tőkekoncentrációt, a vagyont tisztességes módon osztja szét.
Az ICA, a Szövetkezetek Nemzetközi Szövetsége szervezésében 1923-ban ünnepelték először a szövetkezetek nemzetközi napját. Az elmúlt években a nemzetközi szövetség szövetkezet-napi ünnepségsorozatához és megemlékezéseihez szorosan kapcsolódott az ENSZ is. Így immár 23. alkalommal az ENSZ is kéri minden ország kormányát, hogy vegyenek részt a szövetkezetek e közös napján.
2010-ben a nők szerepét a szövetkezeti mozgalomban, 2011-ben az ifjúságot, mint a jövő új szövetkező közössége, 2012-ben egy jobb világ építését, 2013-ban, hogy a szövetkezetek a krízisben is erősek maradtak, míg 2014-ben a szövetkezetek szerepét emelte ki a mindenkire kiterjedő fenntartható fejlődés megvalósításában. 2015-ben szövetkezetekkel a nők jogainak, egyenlőségének érvényesítéséért és 2016-ban az ENSZ Fenntartható Fejlődés Céljainak támogatása - szövetkezetek: erő a cselekvésre a fenntartható jövőért - került hangsúlyozásra.
A Szövetkezetek Nemzetközi Szövetsége - magyar közreműködők segítségével - 1895-ben alakult meg Londonban. Napjainkban közel 150 ország egy milliónyi szövetkezőjének érdekeit képviseli. 1923 óta, felhívására, július első hetében világszerte megünneplik a Nemzetközi Szövetkezeti Napot, amelyet az Egyesült Nemzetek Szervezete 1995 óta ugyancsak a világ piros betűs ünnepei közé sorol.
Az Országos Szövetkezeti Tanács (OSZT) a magyar szövetkezeti szövetségek tanácskozó testülete. Tagjai: ÁFEOSZ-COOP Szövetség, HANGYA Szövetkezetek Együttműködése (HANGYA), Lakásszövetkezetek és Társasházak Országos Szövetsége (LOSZ), Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ), Magyar Iparszövetség (OKISZ), Magyarországi Diákvállalkozások Országos Szövetsége (DiákÉSZ), Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ), Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ).
A szövetkezetek eredményeiket nem mint jótékonysági, hanem vállalkozói önsegélyező szervezetként érik el. Több mint 250 millió ember szervezi meg a megélhetését szövetkezeten keresztül. Ez a jólét megteremtése és elosztása nagy hatásfokkal.
Különösen a nőknek és a kisebbségi csoportoknak tagadják meg gyakran a hozzáférést számos, olyan fontos tevékenységhez, amelyek nélkülözhetetlenek élethelyzetük javításához.
A megkülönböztetés-mentesség a szövetkezeti alapelvekben több-dimenziós: nemre, társadalmi helyzetre, fajra, politikai és vallási nézetre kiterjedve biztosítja, hogy senki ne maradjon le.
(Forrás: OSZT; és az SZNSZ honlapja)
------------------------------------------------------------
(Fotó: Polgár Julianna (JulCSIllag-fotó®))
------------------------------------------------------------
(Szerző/Leközlő:
Polgár Julianna
(szerk.- és fotórip., könyvtáros - volt Duna TV, MTI – gmzsa_pol_dtv_mti8@yahoo.com;
főszerkesztő - POLGÁRI ÖSSZMAGYAR RÖVIDHÍR MÉDIA;
GYÖNGYSZAVÚ MÚZSA MÉDIA - gyongy.pol.dtv.mti8@gmail.com;
budapesti tudósító - HUNSOR.SE; MAGYAR PÓLUS MÉDIA - lillatti8@gmail.com)
tag - Magyar Újságírók Közössége - nemzetközi sajtóig. szám: R-1649)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
POLGÁR JULIANNA KÉPRIPORTJA
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése