2022. január 30., vasárnap

BORÁSZPORTRÉK – DR. KOVÁCS TIBOR


Borászportrék - beszélgetések a magyar borkultúra
közelmúltjáról, 
jelenéről és jövőjéről

Helyszín: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum (MKVM)

 


2022-ben első beszélgetőpartnerünk dr. Kovács Tibor, tokaji borász, a Hétszőlő korábbi birtokigazgatója, a tarcali Tokaji Kutatóintézet igazgatója volt;

Házigazda: Nyikos István, a Magyar Bor Akadémia tagja 

***

Ez a beszélgetés egy sorozat része, amelynek célja, hogy a jövő számára rögzítsük az elmúlt évek történéseit, azoknak a szakembereknek a segítségével, akik aktív részesei voltak az elmúlt évtizedek borászati közéletének és tapasztalatuk, meglátásaik mások számára is megszívlelendőek.

A beszélgetésekről a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum felvételt készít, amelyet vágatlanul archivál és a jövőben minden érdeklődő számára elérhetővé tesz.

Célunk egy olyan archívum létrehozása, ami segíti a témában tájékozódni kívánó jövőbeni – különösen a borászat iránt - érdeklődők tisztánlátását.

***

Dr. Kovács Tibor 1980-ban végzett a budapesti Kertészeti Egyetemen szőlőtermesztési szakon.

A végzés után a töki   Egyetértés Mgtsz-ben  (ma Nyakashegy Kft.)  dolgozott 1984 őszéig, mint szőlőtermesztési ágazatvezető.  Egyetemi tanára,  dr. Csepregi Pál tanácsát követve,  miszerint, ,,ha  valóban  meg  akarom tanulni  a szőlőtermesztést Franciaországba kell mennem”,  munka mellett megtanulta a francia nyelvet, és 1983-ban felsőfokú nyelvvizsgát tett.

1984 szeptemberében egy évre Franciaországba utazott, ahol részben családi szőlőbirtokokon, részben különböző szőlészeti és borászati kutatóintézetekben dolgozhatott.

Hazatérése után 1985 októberétől a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem Szőlőtermesztési Tanszékén helyezkedett el. Az oktatás mellett megszerezte az egyetemi doktori fokozatot, disszertációja ,,Az időjárási tényezők és a fenológiai fázisok összefüggései”-t dolgozta fel.

1989 szeptemberétől a Kecskeméti Kertészeti Főiskolán tanított szőlőtermesztést, közben több hónapot töltött Svájcban, egy családi szőlőbirtokon.

1991-ben egyéves TEMPUS ösztöndíjat kapott, hogy részt vegyen a montpellier-i Mezőgazdasági Főiskola (ENSAM) szőlész-borász képzésén.

1992 júliusában tért haza, és a frissen alakult Tokaj-Hétszőlő Zrt. birtokigazgatója lett. 2016 februárjától 2019 májusáig mint tanácsadó vett részt a birtok munkájában.

A birtokigazgatói munka mellett rendszeresen tartott előadásokat az egyetem Szőlőtermesztési Tanszékén, ahol címzetes egyetemi docens.

*** 

A Tokaji Kutatóintézetben - az intézet irányítása mellett - folytatni szeretné doktori munkája témakörét, ami elsősorban a mesterségesen kialakított hőmérsékleti hatások vizsgálatára vonatkozna, részben a fenológiai fázisok, részben az érési folyamatok tekintetében.

 

(Forrás: www.tarcalkutato.hu)


------------------------------------------------------------

(Fotó: Polgár Julianna (JulCSIllag-fotó®))                        

------------------------------------------------------------

Szerző/Leközlő:

 

Polgár Julianna

(szerk.- és fotórip., könyvtáros - volt Duna TV, MTI; 
főszerkesztő - POLGÁRI ÖSSZMAGYAR ÖRÖMHÍR MÉDIA; 
GYÖNGYSZAVÚ MÚZSA MÉDIA - gyongy.pol.dtv.mti8@gmail.com; 
budapesti tudósító - HUNSOR.SE; Szabad Szalon (SK) - pjulcsillag8@gmail.com); 
06-30/859-33-35; https://hu.wikipedia.org/wiki/Polg%C3%A1r_Julianna

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

POLGÁR JULIANNA KÉPRIPORTJA 

























Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése