2022. december 7., szerda

PORKA HAVAK ESEDEZNEK – A TÉLI ÜNNEPKÖR SZOKÁSAI

A Nemzeti Hauszmann Program keretében megújult
Halászó gyerekek teraszán 2022 december 6-tól
immár hagyományosan adventi vásár és szabadtéri
kiállítás várja a Budavári Palotanegyedbe látogatókat.

 



Idén „Porka havak esedeznek – a téli ünnepkör szokásai” címmel a Kárpát-medence ünnepi szokásait, hagyományait mutatjuk be a Néprajzi Múzeum tartalmainak segítségével.

Kiállítás és adventi vásár

A kiállításunk címe („Porka havak esedeznek”) egy székelyudvarhelyi regölés részlete, jelentése, hogy porhó hull. A regölés téli termékenységvarázslás, a magyarság egyik legarchaikusabb népszokása, a kiállítást felkeresők többek között ezzel a hagyománnyal, eredetével és különböző változataival is megismerkedhetnek.

A tavaly megújult Halászó gyerekek teraszán az ünnepi időszakban betlehem és adventi vásár is fogadja az érdeklődőket, ahol forralt bor, forró tea és friss rétes mellett sok más finomságot is kínálnak az árusok.

Az immár hagyományossá vált kiállításunkkal minden évben arra törekszünk, hogy a téli ünnepkört új megközelítésből mutassuk be, idén ezt a Néprajzi Múzeummal szoros együttműködésben valósítottuk meg. A kiállítás kurátora, Gebauer Hanga által bemutatott fotótárlat célja, hogy megmutassa a térségünk népszokásainak sokszínűségét: a látogatók találkozhatnak több népcsoport, vallási felekezet hagyományaival, megtekinthetik például, hogy hogyan ünnepeltek, készültek az új esztendőre a bukovinai székelyek, szlovákok, románok, matyók, romák, moldvai csángók, svábok vagy éppen a bunyevácok.

Érdekesség még, hogy a kiállított képek között találni a századfordulótól, 1899-től egészen 1968-ig bezárólag készülteket is, amelyek Miklós napjától egészen Vízkeresztig mutatják be a különböző szokásokat.

A teljes kiállítás a Palotanegyed két különleges helyszínen tekinthető meg: a Halászó gyerekek teraszán a szorosan a karácsonyi ünnepnapokhoz kapcsolódó szokások, míg a Várkert Bazár Déli panoráma teraszán az adventhez, újévhez kötődő hagyományok. A Néprajzi Múzeum online elérhető, a családi készülődést és a pedagógiai munkát is segítő alkalmazása további fotókkal, filmekkel, játék és kézművesötlettekkel: https://www.teliunnepkor.org/
 

A Halászó gyerekek kútja és terasza

A Habsburg-kapu közelében tavaly ilyenkor adtuk át a teljesen körű felújításon átesett Halászó gyerekek kútját és teraszát. A helyszín azóta újra a Palotanegyed szerves része, az idelátogatók egyik célpontja, egyúttal élettel teli tér, ahol különböző programok, időszakos kiállítások, vásárok is helyet kapnak.

Az eredetileg 1900-ban, Senyei Károly tervei szerint elkészült kutat korábban többször is költöztették.

A második világháború során megsérült, majd úgy döntöttek, hogy nem eredeti helyén, hanem a Rákóczi téren állítják fel újra. 1957 és 1976 között a pesti lakosság láthatta nap mint nap, majd újra a Budavári Palota északkeleti teraszára szállították vissza.

A kút szigetelési gondok, illetve a korábban eltört vezetékek miatt hosszú évek óta nem működött, a szakemberek új, vízzáró vasbetonból készítették el a medencéjét, az azt körbevevő kemény-mészkő szegélyt az eredeti nagyságúra, felújítás előtti átmérőjének mintegy kétszeresére növelték.

A harcsával küzdő két fiú és az őket nevetve néző kislány kompozícióján több munka is akadt: a háború után a szobrok alkotóelemeit összetartó bronzcsavarokat acélra cserélték, amelyek idővel elrozsdásodtak, ezeket ismét bronzra cserélték, pótolták a kislány copfjának masniját és a halászháló hiányzó részeit is, a szobrokon lévő kisebb lyukakat, repedéseket is kijavították. Ezt követően patinamegőrző tisztításon esett át az alkotás: a bronzot védő zöld ásványréteget itt is meghagyták, a szennyeződéseket és a vízkövet azonban eltávolították.

A kút környezetében is a Hauszmann Alajos által megtervezett állapot köszön vissza. Teljesen megújultak a kutat két oldalról körülvevő zöldfelületek, felújították a térkőburkolatot, kiépítették a köz- és díszkivilágítást. A szökőkút eredeti méretűre növelt medencéje Hauszmann elképzeléseinek megfelelően földszíni növényágyak közé került. 

*** 

További információk:

https://nemzetihauszmannprogram.hu/ https://www.facebook.com/nemzetihauszmannprogram

https://www.facebook.com/neprajzimuzeum

https://etnofoto.neprajz.hu/ 

***

(Forrás: Várkapitányság Kommunikációs Iroda)

------------------------------------------------------------

(Fotó: Polgár Julianna (JulCSIllag-fotó®))                       

------------------------------------------------------------

Szerző/Leközlő:

 

Polgár Julianna 

MMDR Ex Libris-díjas költő, fotó- és képzőművész 
(szerk.- és fotórip., könyvtáros - volt Duna TV, MTI; 
főszerkesztő - POLGÁRI ÖSSZMAGYAR ÖRÖMHÍR MÉDIA; 
GYÖNGYSZAVÚ MÚZSA MÉDIA - gyongy.pol.dtv.mti8@gmail.com; 
budapesti tudósító - HUNSOR.SE; Szabad Szalon (SK) - pjulcsillag8@gmail.com); 
06-30/859-33-35; https://hu.wikipedia.org/wiki/Polg%C3%A1r_Julianna

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

POLGÁR JULIANNA KÉPRIPORTJA





































































































































Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése