Milyen etikai problémákkal kell szembenézniük a tudomány művelőinek,
és milyen felelősséget kell vállalniuk tudományos eredményeik következményeiért?
Ez az idei Tudományos Világfórum legfontosabb kérdése, amelyre a 120 országból
érkezett több mint 1000 kutató, tudománypolitikus és döntéshozó keresi a választ
a szombatig tartó, változatos programokat kínáló tanácskozáson.
A Művészetek Palotájában (MÜPA) tartott szerda esti nyitóünnepségen Lovász László, az MTA elnöke azt mondta: a tudomány módszereiről, a tudomány finanszírozásáról és a tudományos eredmények kommunikációjáról is szóló programsorozat témái jól mutatják, mennyire összetett és az egész emberiség jövőjét meghatározó problémákról szól majd a fórum.
Részlet Lovász László, az MTA elnökének beszédéből:
,,Idei tanácskozásunk fő témája az, hogy a tudomány művelőinek milyen etikai problémákkal kell szembenézniük, és milyen felelősséget kell vállalniuk tudományos eredményeik következményeiért. Milyen elvek alapján lehet megosztani az alapkutatásra és az innovációra fordítandó forrásokat? Hogyan lehet a tudományfinanszírozást átláhatóvá és igazságosabbá tenni? Miként lehet megkülönböztetni a tudományos módszert az áltudománytól? Miért olyan fontos, hogy a kutatók részt vegyenek a szakpolitikai döntéshozatalban? Hogyan látják a kutatók és a tudománykommunikációval foglalkozók az Open Access helyzetét? Milyen feladatai vannak a tudománynak az ENSZ 2030-ig tartó agendájának teljesítése érdekében? Hogyan járulhat hozzá a tudomány a fenntartható fejlődés előmozdításához?
E kérdésekre számtalan, így például tudományfilozófiai és gyakorlati, a napi kutatómunkát is befolyásoló választ lehet adni. Mi itt, a WSF-en arra törekszünk, hogy még ha végleges, megfellebbezhetetlen válaszokat nem tudunk is megfogalmazni, minél többen és a lehető legtöbb szempont alapján próbáljunk felelni ezekre a mindannyiunkat foglalkoztató kérdésekre.
Kitérünk majd a tudományos eredmények terjesztése és népszerűsítése miatt rendkívül fontos kommunikáció új módszereire is. Beszélünk a globális szintű szakmai kihívásokról, közülük is arról, hogy mi a tudományos sajtó feladata. Milyen legyen például a növekvő létszámú emberiség növekvő energiaszükségletének kielégítése miatt fokozódó szén-dioxid-kibocsátásról és az ennek következményeképp mind egyértelműbben érzékelhető klímaváltozásról folyó kommunikáció? Mit tegyen a sajtó: hamis egyensúly látszatát keltve ismertesse a klímaváltozást tényként kezelő, a világ kutatóinak 97 százalékát magában foglaló csoport, valamint az ezzel ellentétes véleményeket megfogalmazók álláspontját, vagy az a feladata, hogy bemutassa a következményeket?"
A tudomány közös építmény
Áder János köztársasági elnök felidézte, hogy amikor a száz éve elhunyt Eötvös Loránd az MTA elnöke lett, első felszólalásában a tudományt közös építménynek nevezte. „Nem különböző tudományokban dolgoznak a nemzetek; egy az épület, melynek építésén mindannyian közreműködnek. Amit az egyik kezd, a másik folytatja, s végül az eredményt magáénak mondhatja mindaz, aki annak létesítésén közreműködött” – idézte Eötvös szavait Áder János.
A köztársasági elnök szerint, ami 130 esztendővel ezelőtt igaz volt, ma hatványozottan az. A tudományban a legkülönfélébb nemzetek kutatói ugyanannak az igazságnak a megismerésén, megértésén munkálkodnak.
Az emberiség ma hatalmas kihívásokkal néz szembe a klímaváltozástól az extrém szegénységig, ezért a tudományos tudás és annak megosztása a társadalom lehető legszélesebb rétegeivel egyre fontosabbá válik – mondta Shamila Nair-Bedouelle, az UNESCO főigazgató-helyettese.
A Tudományos Világfórumot 2021-ben a Dél-afrikai Köztársaságban rendezik meg. Az afrikai ország tudományügyi, oktatási minisztere, Bonginkosi Nzimande a budapesti megnyitón kiemelte: a Világfórum az elmúlt 20 évben a tudományos diplomácia egyik vezető platformjává vált.
Az eseményen köszöntőt mondott Daya Reddy, az International Science Council (ISC) elnöke és Margaret A. Hamburg, az American Association for the Advancement of Science (AAAS) elnöke is. A jelenlévőket üzenetben üdvözölte António Guterres ENSZ-főtitkár.
Elismerés a tudomány népszerűsítéséért
A WSF ünnepélyes megnyitóján elismeréseket is átadtak. Az UNESCO a tudomány népszerűsítéséért járó Kalinga-díját (UNESCO Kalinga Prize for the Popularization of Science) Karl Kruszelnicki ausztrál író, újságíró vehette át, aki az indoklás szerint több évtizedes munkájával rengeteget tett azért, hogy felébressze az emberek kíváncsiságát a tudomány iránt.
Az UNESCO környezetvédelmi Kábúsz szultán-díját (UNESCO Sultan Qaboos Prize for Environmental Preservation) a rendezvényen az indiai Ashoka Alapítvány az Ökológiai és Környezetkutatásért (ATREE) kapta. A díjjal a szervezet fenntartható fejlődéssel és a társadalmi szempontból igazságos környezetvédelemmel kapcsolatos munkáját ismerték el.
Tudomány, etika és felelősség
Milyen etikai kérdéseket vet fel a tudomány és a technológia fejlődése? Mit jelent a tudomány szabadsága? Miképp jelenthet megoldást a felmerülő etikai kérdésekre az open science, vagyis a nyílt tudomány? Az emberiség a ,,vadászó-halász", a ,,földművelő", az ,,ipari", az ,,informatikai" után az ötödik, mesterséges intelligencia-vezérelt ,,super-smart" társadalom korszakába lépett. Milyen kérdéseket vet fel ez a változás, és hogyan lehet azokat felelősséggel kezelni? Többek között ezekkel a témákkal foglalkozott a WSF nyitóelőadásában Peter-Paul Verbeek, a Twentei Egyetem professzora.
A kétévente megrendezett WSF különleges tanácskozási alkalom, hiszen nem egyetlen tudományos-szakpolitikai téma köré szerveződik. Résztvevői számára így biztosít lehetőséget a tudomány szerepének, a kutatási eredmények gazdasági, társadalmi, környezeti, szociális, kulturális és etikai vonatkozásainak megvitatására.
Az idei programsorozat gazdag kínálatában a hat plenáris ülés mellett csaknem harminc szekcióülésen vitatták meg a résztvevők a tudomány előtt álló etikai kihívásokkal, a tudomány jövőjével, a tudomány finanszírozásával és a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos kérdéseket.
(A World Science Forum szombaton a Parlamentben egy zárónyilatkozat elfogadásával fejeződött be.)
(Forrás: www.mta.hu)
------------------------------------------------------------
(Fotó: Polgár Julianna (JulCSIllag-fotó®))
------------------------------------------------------------
Szerző/Leközlő:
Polgár Julianna
(szerk.- és fotórip., könyvtáros - volt Duna TV, MTI;
főszerkesztő - POLGÁRI ÖSSZMAGYAR RÖVIDHÍR MÉDIA;
GYÖNGYSZAVÚ MÚZSA MÉDIA - gyongy.pol.dtv.mti8@gmail.com;
budapesti tudósító - HUNSOR.SE - lillatti8@gmail.com)
06-30/859-33-35; https://hu.wikipedia.org/wiki/Polg%C3%A1r_Julianna
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
POLGÁR JULIANNA KÉPRIPORTJA
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése